Cem Önertürk - Flütist

 Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti gibi pek çok ülkede konserler gerçekleştirmiş olan Önertürk 1986 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 12 yaşında Hacettepe Devlet Konservatuvarında Prof. İlhan Baran ile başladı. 1999 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi sınavını tam burs ile kazandı ve Stiliana Stavreva’nın flüt sınıfına kabul edildi. 

 

  Gülşen Tatu, Robert Winn, Patrick Gallois, Maurice Steger ve Emmanuel Pahud gibi tanınmış flüt sanatçıları ile çalışmalar yapan Önertürk, Şubat 2005’te Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile Unicef yararına solist olarak konser vermiştir. Mart 2006'da "Yamahascholarship", 2007’de DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) müzik burslarına layık görülmüştür. 

    2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi‘nden Onur Derecesiyle mezun olan Önertürk, Hochschule für Musik und Theater Hannover’in, ve Hochschule für Musik und Theater München’in master programlarına kabul edilmiştir. Cem Önertürk Hochschule für Musik und Theater München’de Prof. Andras Adorjan ile Yüksek Lisans çalışmalarını DAAD bursiyeri olarak tamamladıktan sonra 2009 Eylül ayında başlayan doktora çalışmalarını Stiliana Stavreva ile Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nde 2013 Haziran ayında tamamlamıştır. 2015 Nisan ayında Doçent ünvanı almıştır.

 

    2007 yılının eylül ayında Türkiye’de ilk kez düzenlenen “1. Cahit Koparal Flüt Yarışması”nda birincilik ödülünü kazanmıştır. 2008 Temmuz ayında “Young Euro Classic” yaz festivali kapsamında kurulan orkestra ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde Şanghay ve Pekin şehirlerinde, Almanya’da Münih ve Berlin şehirlerinde orkestra ile konserler vermiştir. 

 

    2011 yılının Haziran ve Temmuz aylarında ünlü şef Lorin Maazel’in yönettiği “Castleton Festival Orchestra” ile Amerika ve Kanada turnelerine katılmış, 7 ayrı şehirde 18 konserde solo flütist olarak görev almıştır. 

 

    2009-2010 konser sezonunda Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak A. Khachaturian flüt konçertosunu seslendirmiş, 2011 senesinde Türk-Yunan Senfoni Orkestrası eşliğinde W.A. Mozart’ın 2. Flüt konçertosunu, 2013 senesinde Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak, Alan Thomas’ın Flüt ve Gitar konçertosunun Türkiye prömiyerini Ceren Baran ile gerçekleştirmiştir. 2015 yılında Klasik Keyifler Festival Orkestrası ile solist olarak J.S. Bach’ın 2. Süitini solist olarak yorumlamış olan Önertürk, 2017 Kasım ayında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak F. Borne’nin “Carmen” fantezisini yorumlamış ve solistlik kariyerine çeşitli konserler ile devam etmektedir.

 

    Sanatçı yurtdışı ve yurtiçi festivallere katılarak yoğun konser programı ile dinleyiciler ile buluşmaktadır. Katıldığı festivaller arasında, Kapadokya’da her yaz düzenlenen ve aynı zamanda yöneticisi olduğu “Klasik Keyifler Müzik Derneği” tarafından düzenlenen Kapadokya Müzik Festivali, Afyon Müzik Festivali ve Opus Amedaus Müzik Festivali, Makedonya’da düzenlenen “Skopje Müzik Festivali”, Fethiye Benyamin Sönmez Müzik Festivali, Eğirdir Müzik Festivali, “Marz Musik” Müzik Festivali, Würzburg Müzik Festivali, Münster Müzik Festivali, İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, Antalya Müzik Festivali, “Flütistan” Festivali bulunmaktadır.

    

    Yurtiçi ve yurtdışında önemli konser salonlarında sahne alan Önertürk halen Bilkent Senfoni Orkestrası, Ankara Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Hezarfen Ensemble, Goodfellas Ensemble, Ensemble Nodus, Anadolu Nefesli Beşlisi, TrioNeo, DuoSonant, Anka Duo ve AFO Solistleri isimli müzik toplulukları ile kariyerine devam etmektedir.

    

    Önertürk’ün en dikkat çekici özelliklerinden birisi de modern eserlerin icrasında gösterdiği ustalıktır. 150’nin üzerinde eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş olan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında yeni müzik alanında pek çok seminer, çalıştay ve konser etkinliğine davet edilmektedir. Dünya arenasında önemli bir yere sahip olan ve 2012   senesinden bugüne üyesi olduğu Hezarfen Ensemble müzik topluluğu ile 3 albüm çıkartmış olan sanatçı, yeni müzik alanında bestecilerin ilgi gösterdiği bir yorumcudur.

 

    Önertürk icracılığının yanı sıra eğitmen olarak da tanınmış olup, yurtiçi ve yurtdışında  düzenlenen ustalık sınıflarına ve yarışmalara jüri olarak davet almaktadır. Türkiye’de bulunan pek çok üniversitede eğitimci olarak çalışmış olan Doç. Cem Önertürk, Başkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Halen İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda flüt sanat dalı dersleri vermektedir. 

    

    Ulusal televizyon ve radyo yayınlarında canlı performanslar da göstermiş olan Doç. Cem Önertürk, çok sesli müziğin, halkın bütün kesimlerine tanıtılması ve sevdirilmesi için büyük çaba sarfetmektedir. Bu amaçla 2013 senesinde kurulmuş olan “Anadolu Nefesli Beşlisi” ve Cem Önertürk - Tayfun İlhan flüt&piyano ikilisi müzik toplulukları ile yurtdışında bulunan önemli konser salonlarından, Anadolu coğrafyasında bulunan en küçük köylere kadar giderek, Türk kültürünün ve müzik geleneğinin zengin eserlerini, batı müzik çalgıları ile icra etmekte, pek çok radyo ve televizyon programlarına davet edilmektedir. Önertürk, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Üfleme ve Vurma Çalgılar Anasanat Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. 

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Google+ Icon
  • White Twitter Icon